Az anti-aging fogalma nagyon sokrétű, mert egyszerre használhatjuk életviteli, de arcápolási szokásainkra is. A szépségipar területén egy bőrápolási szemléletként terjedt el, amit jelentéséből fakadóan – mint “kor ellen” vagy “öregedés ellen” – gyakran összekevernek a ránctalanítás fogalmával. Emiatt rengetegen választanak anti-aging kozmetikumot ránctalanító helyett (vagy épp fordítva), helytelenül.
Most összegyűjtöttük az anti-aging fogalmát övező legfontosabb tudnivalókat, hogy te már sokkal tudatosabban és körültekintőbben tudd kialakítani a bőrápolási rutinodat. Cikkünkből megismerheted az:
- anti-aging jelentését,
- anti-aging és ránctalanító krém közötti különbséget,
- a legjobb öregedésgátló hatóanyagokat,
illetve minden olyan hasznos információt, ami segíthet eligazodni a témakör hátterében.
Az életviteli szemlélettől az arcápolásig – íme az anti-aging jelentése
Az anti-aging egy nagyon komplex fogalom, mert több tudományterület is foglalkozik a hátterével – ilyen például az orvos- , a táplálkozás- vagy a sporttudomány és nem utolsó sorban a szépségipar. Ahogy arról már szó esett, a definíció tükörfordításban annyit jelent, mint öregedés ellen vagy kor ellen, tehát az olyan kezelésekre és diszciplínákra világít rá, amiknek köszönhetően képesek vagyunk megőrizni a fiatalságunkat.
Persze, a legtöbben ilyenkor a ráncainkra és azok megszüntetésére gondolunk először, de valójában a korunkat legalább annyira elárulhatja a test, az izmok feszessége vagy a vércukorszint. Fontos azonban, hogy akkor sem szabad a ránctalanítással azonosítani az anti-aging fogalmát, hogyha a bőrápolás területén emlegetjük. Érdemes inkább úgy tekinteni rá, mint egy arcápolási szemléletre vagy rutinra, ami során rengeteg “apró” mechanizmus összhatásának eredménye a bőr fiatalon tartása.
Szépészeti területeken tehát találkozhatsz anti-aging szérummal, alapozóval, arckrémmel vagy kezeléssel is. Közös tulajdonságuk, hogy ugyanazt a célt szolgálják, tehát a kor előrehaladtával is segítenek megőrizni a bőröd fiatalságát, miközben enyhítik a bőröregedés látható jeleit (pl.: ráncok, pigmentfoltok, stb.).
Anti-aging krém vagy ránctalanító krém? Mi a különbség?
Ránctalanító és öregedésgátló – ezekkel a jelzőkkel rengeteget találkozhatsz a kozmetikai termékek és arckrémek címkéin. Bár látszólag ugyanazt jelentik, a gyakorlatban ez nem igaz, ezért nem is szabad egymás szinonimájaként kezelni őket. Egyrészt, teljesen más korosztálynak ajánlott a használatuk, másrészt eltérő célt szolgálnak. Most megmutatjuk, hogy mikor érdemes ránctalanító vagy anti-aging arckrémet választanod.
Mikor jó ötlet a ránctalanító arckrém?
Ha szeretnéd megváltoztatni a ráncaid mélységét, esetleg egyet-kettőt eltüntetni közülük, akkor érdemes a bőrápolási rutinodat kiegészíteni egy személyre szabott, a bőrtípusodnak egyedi megoldást kínáló ránctalanító krémmel.
Ezek a krémek azt vállalják, hogy a ráncaidat kisimítják, bőrödet egyenletesebbé teszik. Az ilyen krémeknek nem kötelező eleme sem a fényvédelem, sem a bőr rugalmasítása, – bár ez legtöbbször együtt jár a ránctalanítással – sem a sejtek regenerálódása, működésük javítása.
A legfőbb hatóanyagok minden esetben speciális ránctalanító hatóanyagok, mint az acmella kivonat, vagy különféle peptidek.
Mikor érdemes anti-aging arckrém után nézni?
Az öregedésgátló, anti-aging arckrémek a megelőzésben segítenek. Itt is elsődleges a fényvédelem és természetesen hidratálják és regenerálják a bőrt. Az ilyen krémek gyakran fényvédők, bőr- és sejtregenerálók, erős hidratálók, valamint antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatóanyagokat is tartalmaznak.
Ezen felül e a kollagéntermelésben, az elasztinrostok minőségének megőrzésében és a megereszkedett bőr feszesítésében is szerepet játszhatnak.
Továbbá olyan jótékony hatóanyagokat is tartalmazhatnak, amelyek védelmet nyújtanak a káros környezeti hatásokkal szemben, vagy csökkentik és enyhítik a pigmentfoltok kialakulását.
Hány éves kortól ajánlott az anti-aging bőrápolás?
A korábbi bekezdések értelmében, anti aging krémeket már akár 20 éves kortól is lehet alkalmazni. Nagyjából tíz évvel később – 30 év környékén – célszerű utánakérdezni az ránctalanító készítmények vagy kezelések használatának. Ha azt tapasztalod, hogy egyre több finom ránc van az arcodon vagy az arcszíned kevésbé egyenletes, egy szakemberrel történő konzultáció után bármikor kialakíthatod az érettebb bőrápolási szokásaidat.
Melyek a legjobb öregedésgátló, anti-aging hatóanyagok?
Napjainkra már rengeteg kiváló öregedésgátló hatóanyagot ismerünk, de köztük is vannak befutók. Ha igazi maximalista vagy, akkor a legjobb anti-aging krémeket választod, a legjobb összetevőkkel. Melyek ezek? Mit keress? Segítünk!
1. Retinoidfélék a kollagéntermeléshez
Az anti-aging termékek “sztár” összetevői a retinoidfélék, amik egyaránt képesek segíteni a ráncok kialakulásának megelőzésében és a meglévők korrigálásában. Nagyszerű kollagénépítő tulajdonságuknak köszönhetően az öregedésgátló bőrápolás alapját képezik. A retinoid család leghatékonyabb tagjaiként a retinolt és a HPR-t tartják számon. A retinalt is sokszor itt emlegetik, de arra kell figyelni, hogy ez gyorsan oxidálódik, és kevésbé aktív a bőrön.
Emellett viszont fontos tudni, hogy a retinoidok fényérzékennyé és irritálttá tehetik a bőrt. Így ezt a hatóanyagot opcionálisan érdemes a probléma kezelésére használni és nem a megelőzésre, hogy a természetes termelődésbe ne avatkozzunk bele idejekorán. Ha retinolszármazékokat szeretnénk használni, lehetőleg kúraszerűen tegyük: néhány hónap használat után fokozatosan csökkentsük a mennyiséget.
2. Antioxidánsok a szabadgyökök ellen
Az antioxidánsok rengeteg kozmetikum alapjai, alapvető hatóanyagai, hiszen nagyon hatékonyan veszik fel a harcot a kollagénromboló szabadgyökökkel szemben.
Jelentőségük vitathatatlan, mert a lipidek, proteinek (amikből a bőr jelentős mennyiséget tartalmaz), kifejezetten érzékenyek a szabadgyökök toxikus hatásaira. Bár az antioxidánsoknak számtalan formája létezik, köztük is akadnak jók, jobbak és még jobbak. Elterjedt és hatékony antioxidáns például a C-vitamin. Ebből csak a módosított változatok szívódnak át a bőrön és kizárólag nagy koncentrációban hatásos, 5-8% esetén.
Antioxidáns még az E-vitamin, a béta-karotin, a zöld tea, a szója-, de a gránátalma-kivonat is. Egy biztos: minél több antioxidánst találsz egy anti-aging készítmény címkéjén, annál jobban jársz.
3. Bőrazonos vegyületek a maximális hatásért
A bőr azért képes sokáig fiatal és egészséges maradni, mert természetesen is rengeteg olyan anyagot tartalmaz, ami képes:
- megtartani a kellő mennyiségű nedvességet;
- védelmet biztosítani a káros környezeti hatásokkal szemben;
- újjáépíteni a bőr szerkezetét, ha sérülés éri.
A kor előrehaladtával azonban ezeknek az anyagoknak a mennyisége drasztikusan csökkenni kezd, idővel ezért is van szükség a bőr állandó hidratálására. A korábban felsorolt pozitív hatásokat azonban később is biztosítani tudod a bőröd számára, hogyha úgynevezett bőrazonos vegyületekben gazdag kozmetikumokat vásárolsz. Az ilyen hatóanyagokkal ellátott termékek megakadályozzák a bőr vízvesztését, fokozzák az ellenállóképességét és újra helyreállítják a szerkezetét.
A teljesség igénye nélkül közéjük tartozik a hialuronsav, a glicerin, az urea, és sok növényi olaj: szőlőmag, ligetszépe, vadrózsa, sáfrányos szeklice, napraforgó, avokádó és a többiek. Őket keresd, amikor anti-aging alapozót, szérumot vagy arckrémet választasz.
4. Peptidek a kollagéntermelés serkentéséhez
A peptidek még nem olyan rég tűntek fel a tudatos bőrápolás területén, de már most is nagyon sok pozitív jellemzőjüket ismerjük.
Több anti-aging hatóanyagot is találni közöttük, ezért mindenképp érdemes megjegyezni őket. A bőröregedés jeleinek csökkentéséhez egyaránt hozzájárulnak a sejtjelző peptidek, mert serkentik a kollagéntermelést, de a vivő peptidek és a “botox utánzó peptidek”.
Ez egy manapság népszerű kifejezés, de botox utánzó peptidek (szerencsére) a kozmetikában nincsenek! A botox sejtméreg. Lehetnek olyan peptidek, amik hasonló ránctalanító hatást mutatnak (pl. az argirelin), de ezek a kollagénstruktúra átalakításával csinálják ezt, nem az idegsejtek elpusztításával.
Amíg a vivő peptidek széleskörűen képesek javítani a bőr egészségügyi állapotán, addig a botox utánzó peptidek (ahogy a nevük is elárulja) képesek utánozni a botox hatását, tehát ellazítani a mimikai izmokat. Persze, közel sem olyan hatékonyan, de azért mégis látványosan.
Egy anti-aging kezelés sem helyettesítheti a tudatos bőrápolást
Napjainkban a rengeteg öregedésgátló, anti-aging hatású kezelést is találni, amelyek műtéti beavatkozások nélkül segítik a bőr regenerációját és fiatalosítását. Ilyen típusú eljárásnak tekinthetőek a hámlasztásos kezelések, de a fonoterápia is. Embere (és bőrtípusa) válogatja, hogy kinek melyik lesz az igazán hatékony, de ha ilyesmit fontolgatsz, akkor se felejtsd el az otthoni, tudatos bőrápolás jelentőségét.
Alapvetően 2-3 dologra kell figyelned. A vízfogyasztás, a stresszcsökkentés és az étkezés: három triviális szempont, amivel mindannyian nap mint nap megküzdünk. Mondani könnyebb, mint csinálni, de tény, hogy az egészséges bőr alapja is ebben rejlik.
A bőrápolási rutin terén pedig a reggeli és esti bőrtisztítás, a reggeli fényvédelem és az esti hidratálás az esszenciális lépés.
A szépészeti kencéid között, korodhoz és bőrtípusodhoz mérten, mindig legyen minimum egy jó minőségű, hidratáló arckrém! A webshopunkban személyre szabottan kiválaszthatod az arcápolód elsődleges és másodlagos hatóanyagát, ezzel is biztosítva a saját bőröd számára legjobb lehetőséget. Egy stiftet kapsz majd kézhez, amely hatékonyságában a maximumot nyújtja.
Végül pedig nem elhanyagolhat szempont a fenntarthatóság. A legegyszerűbb lépés, ha a bőrtípusod és a bőrproblémáid meghatározása után kezdesz el vásárolni. Termékhalmozás helyett tudatosan választott, természetes hatóanyagokat tartalmazó kozmetikumokkal már egy nagy lépést tettél. Ha pedig helyben készült, zero waste csomagolású termék mellett teszed le a voksod, – mint a mi termékeink 🙂 – akkor még közelebb leszel a fenntarthatóság ideáljához.
Az összetevők kombinálásakor már figyelembe is veheted a most olvasott tudásanyagot, de ha elakadsz, akkor sincs gond: keress minket bátran!